Hamilelik (gebelik) Belirtileri

hamilelik gebelik belirtileri

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

 1- ADET GECİKMESİ

Kadınlar arasında hamileliğin ilk önce anlaşılır olmasındaki temel durum yaşanan adet gecikmesidir. Ancak bu durum her defasında hamilelik belirtisi olmayabilir. Eğer ki stresli bir işte çalışıyorsa bir kadın ya da aşırı kilolu ise bu durum adetin gecikmesine etki edebilir. Direk olarak hamileyim denmemelidir. Biraz daha sabrederek eğer ki adet gecikmeye devam ediyor ise test yapılarak hamile olup olmadığına bakılmalıdır.

2- HASSAS GÖĞÜSLER VE GÖĞÜS UÇLARI

Adet gecikmesinden sonraki durum ise kadınların göğüslerindeki karıncalanma ve ağrılar hamilelik belirtilerinden olabilir. Göğüz üzerindeki bu durum döllenme yaşandıktan sonra hemen de başlayabilir ya da hamileliğin ilerleyen haftalarında kendisini çokça belli eden bir durumdur. Ayrıca meme uçlarının da zamanla koyulaşması da hamilelik belirtilerinden birisi olabilir.

3- HALSİZLİK DURUMU

Hamileliğin ilk belirtileri arasında halsizlik ve aşırı yorgunlukta yer almaktadır. Eğer ki bir kadın gün içerisinde çok iş yapmıyor ve buna rağmen de aşırı yorgun düşmüş ise bu hamileliğin bir habercisi olabilir. Hamileliğin ilk başlarında var olan bu yorgunluk hali bebeğin plasentanın oluşumundan sonraki zamanlarda yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır.

4- BAŞ DÖNMESİ VE BAYILMA DURUMLARI

Baş dönmesi ve bayılma durumları son zamanlarda birçok kadında hamilelik olarak nitelendirilen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha önceden hiç bayılmayan bir kadının aniden durduk yere bayılması hamile olduğunun bir göstergesi olabilir.

5- AĞIZDA OLUŞAN METALİK TAT HİSLERİ

Eğer ki dildeki bu tat değişimleri son zamanlarda bir kadın yaşıyor ise ve ağız içinde genzine doğru bir rahatsız edici tat oluşuyor ise bu hamileliğin de bir habercisi olabilir. Bu metalik tat hissinden kadınların kurtulması için asitli içecekler içmesi yeterli gelecektir. Meyve suları ve sirke kadınların ağızlarındaki bu anlamsız tadı birden yok etmeye yarayacaktır.

6- KOKUYA KARŞI HASSASİYET

Kadınların normal zamanlarında hoşuna giden yemek kokularından son zamanlarda hiç hoşnut olmaması da bir nevi hamilelik belirtilerinden birisi olabilir. Bu kokuların rahatsızlıklarından kurtulmak için kadınlara nane, limon ve tarçın önerebiliriz.

7- MİDE BULANTILARI VE KUSMA

Bu durum kadınların döllenmeden sonra hemen başına gelebilen bir durum olacağı gibi genellikle hamileliğin altıncı haftasında çok sıklıkla görülmektedir. Bu bulantı ve kusmalar hamileliğin üçüncü ayının sonuna doğru tam anlamıyla kesilmektedir. Ancak bu durum bazı kadınlarda vücudun durumuna göre hamileliğin son haftalarına kadar devam edebilir. Bu bulantıların nedenlerine bakıldığında kadınlar olan yüksek hormon seviyeleri olabilir.

8- HAFİF KANAMA YAŞANMASI VE VAJİNAL AKINTIDA YAŞANAN ARTIŞ

Kadınların adet zamanına denk gelen kanamalar döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi sırasında oluşan kanamadır. Bu kanamanın rengi normal âdet kanamasına asla benzemez. Rengi pembe ya da kahverengi olmaktadır. Kadınlarda oluşan vajinal kanamadaki artış hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Ama bu durum genel bir kanı yaratmamalıdır.

9- AŞERME DURUMU VE TİKSİNTİ HİSSİNİN GELMESİ

Kadınları ve erkekleri çok zor durumda bırakabilen durumlardan biri olan aşerme, oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Kadınların hiç sevmedikleri yiyecekleri istemesi durumuna aşerme durumu diyoruz ya da en olmadık zamanda en olmadık yiyeceğin istenmesi de kadınlarda hamileliğin bir göstergesi olabilir. Eğer ki kadınlar çok sevdikleri yiyecekleri son zamanlarda tiksinerek yemiyor ise onların hamile olması olasılığı oldukça yüksek olabilir. Kadınlarda görülen bu tip durumlardan sonra direk olarak test yaptırılıp hamileliğin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Comments(4)

  1. Aralık 7, 2017
  2. Aralık 7, 2017
  3. Aralık 7, 2017
  4. Aralık 9, 2017

Leave a Comment