Hamilelikte Düşük Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Düşük Nasıl Önlenir?

Tanım olarak düşük, gebeliğin 20 haftasından önce bir gebelik kaybı olmakla birlikte, ilk dokuz haftada düşüklerin % 98’inde görülür. Bazen düşük yapmak, bir kadın hamile olduğunu fark etmeden önce gerçekleşir.

Düşük, nispeten yaygın bir olay olmasına rağmen, halen iyi anlaşılmamıştır. Bunun oluşmasını engellemek zor değildir, ancak birçok durumda neredeyse imkansızdır. Birçok araştırmacı, düşük doğumun doğanın eksik bir embriyonun olgunlaşmasını durdurma yoludur olduğuna inanıyor. Düşük genellikle konjenital bir durumun yaşamla bağdaşmadığı, embriyonik deformite, kromozomal bir defekt veya normal hücre bölünmesi için kesinti olduğu vakalarla sonuçlanır.

Şu anda, düşüklerin çoğunluğunun kromozomal kesilme sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, düşük olasılığını artırdığı bilinen bazı risk faktörleri vardır. Bazıları tedavi edilebilir olarak bilinir çünkü bir dereceye kadar bir çiftin bazı yaşam tarzı faktörlerini değiştirmesi ve bu da genel olarak düşük yapma riskini azaltması mümkündür.

Düşükte Annenin Yaşı

Bir kadının doğurganlığının, yirmili yaşların başında doruğa ulaştığı ve büyüdükçe azaldığı iyi bilinmektedir. Ve yumurtaların gelişiminde de önemli bir faktördür. Bu yumurtaların kalitesi, gebe kaldıktan hemen sonra hücre büyümesini desteklemek için bir kadının hücrelerinin yeterli enerjiyi üretme yeteneğinin yanı sıra zamanla bozulmaktadır. Araştırma, düşük yapma riskinin 20-24 yaşlarındaki kadınlarda belirgin olarak daha düşük olduğunu, ancak 45 yaş ve üzeri kadınlarda neredeyse % 75’e yükseldiğini göstermiştir. Yalnızca kadınlar olgunlaşırken gebeliklerini zorlamakla kalmaz, aynı zamanda bebeği doğum vaktine kadar taşımak daha zor olur.

Bir kromozomal anormalliği olan bir bebeği olma şansı da yaşla birlikte çoğalıyor ve aynı zamanda birden fazla doğum yapma olasılığı da artar. Yalnızca bir etkisi olan kadının yaşı değil; eşinin yaşı da bir faktördür. Bir çiftin yaşının kombinasyonu, bir bebeğin vaktine taşınması ihtimalinin bir göstergesi olabilir.

Fazla kilolu olmak

Fazla kilolu olduğunu kabul etmek biraz zor gelebilir. Birçok kadın pahalı doğum yardımı sürecini başlatmaya hazırlanır; yalnızca eve dönmek ve kilo vermek için değerlendirme aşamasında çok erken söylenmelidir. Yalnızca çok fazla yağ taşıyan, gebe olma şansını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda Beden Kitle İndeksi ( BMI ) 25’den fazla olanı, aşırı kilolu veya obez olmak da düşük yapma riskini artırır. Hamilelik ve doğum şikayetleri olma şansı, kilolu olduğunda da büyütülür. Tekrarlayan düşüklere yakalanma riskleri de artmaktadır; o zaman gebe kalmadan kilo vermek mantıklı olur.

Vücudunuzun enerjiden daha azını yemenin dışında, kilo vermenin sihirli bir yanı yoktur. Ekstra kilo verme konusunda kilo kaybı programları, yemek değiştirmeleri, destek grupları ve kilo kaybı kulüpleri seçim imkanı sunar. Ancak basit gerçek şu ki, diyet başarılı bir şekilde kilo vermede bir faktör olmayacak ve işe yaramayacaktır. Ekstra kilo taşımak, diğer duygusal ihtiyaçları karşılamak üzere yendiği yemekle pek ilgili değildir.

Sigara içmek

Sigara içmek bir başka risk faktörüdür. Toplumdaki sigara içenlerin sayısı önceden olduğundan daha az olmasına rağmen, birçok genç için hâlâ bir sorundur. Genel sağlık riskleri ve sigara içmeye başlayan sayıların azaltılması hakkında daha fazla farkındalık, yaygın olmadığı anlamına gelmektedir.

Birçok kadın hamilelikleri doğrulandığında aniden gebe kalmaya veya durmaya çalışırken sigara içmeyi bırakır. Durdurmanın faydaları, son sigaradan hemen sonra birikmeye başlar. Sigaranın maliyetlerini ve etkilerini sadece akciğerler değil, üreme sistemi de dahil olmak üzere tüm vücut üzerinde incelemek faydalı olacaktır.

Alkol

Araştırmalar, gebeliğin ilk on haftasında haftada üç veya daha fazla alkol ünitesinin içilmesinin düşük olduğunu olası buluyor. Ayrıca ölü doğan bir bebek olma riskini arttırır. Gebe kalmayı planlıyorsanız veya zaten hamile iseniz, içki içme tutumunu benimsemeniz akıllıca olacaktır. Hamile kadınlar için güvenli kabul edilen bir alkol seviyesi yoktur ya siz veya bebeğiniz için hiçbir sağlık faydası yoktur. Soda veya maden suları, meyve suyu, süt veya soya alternatifleri gibi alkol içermeyen diğer içeceklerin olmasını hayal edin.

Kafein

Hamileyken kafein alımını azaltın. Araştırma, günde iki fincan kahvenin düşük yapma riskini ikiye katlayabileceğini gösteriyor. Cola içecekleri, çikolata, çay ve enerji içeceklerinin hepsinde de kafein bulunur. Mevcut öneri, hamile kadınların alımını sınırlamaları gerektiğini, ancak hangi seviyede tartışılabilir olduğudur. Bazıları, günde bir fincan kahvenin güvende olduğunu iddia ediyor; Bazıları, yalnızca güvenli seviyenin hiç olmadığını söylüyor. Sağlık uzmanınızla sizin için neyin doğru olduğunu tartışın.

Genel Sağlık

Kalp hastalığı, diyabet, hipertansiyon veya lupus gibi önceden var olan tıbbi durumları olan kadınlar, düşük yapmak riski altındadır. Gebe kalmayı planlıyorsanız, mevcut sağlık ve yönetiminizi gözden geçirmek için doktorunuzla randevu alın. Tedavi edilmeyen kronik koşullar, ilk etapta gebelik olasılığını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda düşük yapmak olasılığını da artırır.

Kadınların çoğunluğu için düşük bir kez gerçekleşir ve bir daha gebe kalma olasılığını azaltmaz. Niçin gerçekleştiği konusunda cevap aramak normal olmakla birlikte, çoğunlukla düşük olmasının kesin bir nedeni yoktur. Bazen, gebelik ürünleri (kan ve dokular) analiz için bir laboratuara gönderilir. Bu, yalnızca bir kadın çoklu düşük geçirdiğinde ve genetik, kromozomal bir anormallikten şüphelenildiğinde ortaya çıkar.

Leave a Comment