Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı

Hamilelikte kadınlar göbek deliği ağrısı hakkında konuşurlar, genellikle ikinci trimesterde başlar. Bu şikayeti sıklıkla duymuş olsanız da, ağrıya neyin sebep olabileceğinden pek emin değilsinizdir.

Hamilelik sırasında göbek deliği ağrısı hakkında gerçekten çok şey biliyorsanız ki bazı hastalar karın tırnağının hemen çevresindeki ultrason dönüştürücüsünün dokunuşuna gerçekten çok duyarlı. Göbek deliği ağrısı ikinci trimesterde gerçekten başlıyor mu, yoksa semptomu gebeliğin orta ile ilişkilendirmek meselem mi? Çünkü ben bu hastaları ultrasonlarıyla gördüm. Bu iyi bir soru ve emin olamıyorum.

Tatmin edici bir açıklama yapmamıza rağmen yeterli sayıda hastada durumun gerçek olduğunu bilmek için yeterince zaman gördüm. Bu semptomun olası sebepleri neler?

Göbek deliğiyle ilgili yanlış kavramalar

Göbek deliği ağrısına neden olmayan şeyle başlayalım .

Birçok hasta göbeğin ağrılarından sorumlu olabilecek bir şey olduğunu düşünerek karın deliğinin ne olduğunu sorar. Diğerleri karnındaki göbek deliğinin bir şekilde doğrudan rahim ya da plasenta hatta bebeğin göbeği ile bağlantılı olduğuna inanıyor.

Durum böyle değil. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi göbek deliği normal olarak yetişkinlerde herhangi bir şeye bağlı değildir. Bununla birlikte, bebek gelişimi için önemli bir rol oynamaktadır.

Göbek deliği, göbeğin kordonun bebeğe yapıştığı yer olup, gelişmekte olan bebeği plasentaya bağlar. Kordonun içinde, bebeği uzakta tutan kan damarları (arterler) ve bebeğe oksijen ve diğer besin maddeleri tedarik eden başka bir durum vardır.

Bebeğin gelişiminin başlangıcında, urachus adı verilen bir yapı göbek kordonu gelişmekte olan bebek mesanesine bağlar ve bebeğin işlevsel hale gelene kadar bir mesane olarak işlev görür. Doğumdan önce urachus skar görür ve karın tırnağının altından mesanenin üst kısmına uzanan bir bağ olur (tam da medyan umblikal bağdır). Yukarıdaki resimde, görüntünün uzunluğunda parlayan beyaz çizgi var.

Bazen, yara izi olmaz ve mesane ile göbek deliği arasındaki bağlantı doğumdan sonra da devam eder. Bununla birlikte, bu son derece nadirdir ve her 5.000 kişiden yalnızca birinde olur. Bu nedenle, urakius bir kadının yetişkin yaşamı boyunca devam edip gebelik sırasında karın ağrısına neden olmayabilir.

Genellikle, hastalar o bölgeye bastığında göbek ağrısı yaşarlar. Ancak bazı hastalar çok hassastır ve cilde sadece dokunmak onları sinirlendirir.

Bu, beni daha da karmaşıklaştırır, çünkü derideki sinirler karnınızdaki her şeyden tamamen ayrıdır. Hassas ciltler, bu nedenle, gebelik sırasında karnınızda meydana gelen değişikliklerden kaynaklanmamalıdır.

Ve nihayet, göbek deliği karın duvarının en ince kısmıdır. Belki de bu yüzden gebelik ilerledikçe o bölge daha hassas hale gelir.

Deneyimime göre, göbek deliği ağrısı genellikle gebelikte daha çok olur. Bilmiyorum, çünkü kadınlar ona alıştığında ya da ona neden olan her şey ortadan kayboldu. O zamana kadar, lokal sıcaklık, asetaminofen veya analık destek kemeri rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

 

Leave a Comment