PUPPP Gebelikte Deri Döküntüsü Ve Kaşıntı

PUPPP Gebelikte Deri Döküntüsü Ve Kaşıntı

 Gebelikte hormonal bozukluklar her kadının güncel problemi haline gelmiştir. Bunun asıl nedeni ise kadınsal hormonların dengesiz ve normalden fazla salgılanmasıdır. Bu da hamilelik döneminde bazı cilt sorunlarına neden olmaktadır. Ciltte kızarıklık, (puppp) kaşıntı, vücutta özellikle karın ve bacak bölgesinde çatlaklar oluşmaktadır. Deride oluşan döküntü derinin soyulmasıyla oluşmaktadır. Soyulan derinin altında kırmızı lekeler oluşmaktadır. Bu lekeler Güneş ışığı ile daha da belirgin bir hale gelmektedir.

Deride Kaşıntı Nedenleri ve Çözümü

Deride kaşıntı yine hormonların etkisiyle meydana gelmektedir. Derideki döküntü ve kızarıklıkların etkisi ile vücutta normalden daha fazla kaşıntı görüşmektedir. Bu kaşıntı gebe olan kadının karnının büyümesi ile daha da artmaktadır. Büyümeye başlayan karında çatlaklar meydana gelmektedir. Bu da hamile kadında kaşıntıya neden olmaktadır. Bu geçici bir durumdur ve gebelik sonunda kısa süre içinde bitmektedir. Ancak gebelik sonlandığı anda bu durum hemen bitmemektedir. Bu sorunla karşılaştığınızda çözüm için hemen uzmana başvurmalı ve başarılı tedavi dönemi sonrasında deride kaşıntı ve döküntülerden kurtulabilirsiniz

Bebek İçin Riskli Durumlar

Gebelik döneminde deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, döküntü ya da aşırı saç dökülmesi bebekte risk oluşturmamaktadır. Bu durum geçicidir ve sadece anne işe alakalıdır. Annenin gebelik sonrası hormonlarındaki değişim kişiyi zorlamaktadır. Sinirsel bozukluk yoğunluk olabilmektedir. Çünkü bu dönemde bayanlar her zamankinden daha fazla duygusal ve hassas olabilmektedirler. Bu tür cilt sorunları bebek için bulaşıcı bir hastalık ya da sağlık sorunu oluşturmamaktadır. Bu tür cilt sorunları genelde doğuma yakın bir zamanda daha da belirgin hale gelebilmektedir. Ancak anne gebelik döneminde kızamıkçık ya da buna benzer bir bulaşıcı hastalık geçirdiği zaman bebek kontrol edilmelidir. Bu hastalıklar gebelik sırasında bebeğe bulaşabilmektedir. Bu da bebekte ateşli hastalık ya da kalıcı özür durumuna neden olmaktadır. O yüzden bu gibi durumlarda erken önlem anne ve bebek sağlığı açısından önemli olmaktadır. Suçiçeği ya da başka bir rahatsızlık bebeğin doğumunda büyük bir etkiye sahip olmaktadır. Hatta çoğu zaman bebeğin hayati fonksiyonları bile zarar görebilmektedir.

Leave a Comment